Informácie o prehliadke

Spôsob prehliadky
Prehliadku v múzeu oravskej dediny môžete absolvovať individuálne kedykoľvek počas otváracích hodín. V pokladni múzea si môžete zapožičať sprievodný text, ktorý je k dispozícii v 11 jazykoch (slovenský, poľský, ruský, ukrajinský, maďarský, nemecký, taliansky, francúzsky, holandský, anglický, španielsky), na jednotlivých objektoch sú stručné popisy v slovenčine.Môžete využiť aj aplikáciu audio sprievodcu, ktorú možno stiahnuť do mobilného zariadenia – QR kódy sú na ľavej strane tejto stránky.
Prehliadka je časovo obmedzená iba otváracími hodinami.

Lektorský výklad
V prípade záujmu si môžete objednať lektorský výklad v slovenskom alebo anglickom jazyku. Je to platená služba, ktorú si treba vopred rezervovať. Doba trvania prehliadky s lektorským výkladom je 60-75 min.
Lektorský výklad poskytujeme objednaným skupinám, obvykle nad 20 osôb, počas pracovných dní, ak v múzeu neprebieha program.
Z personálnych dôvodov počas víkendov, štátnych sviatkov a scénických programov nemáme k dispozícii lektorov. V prípade, že nemôžeme v požadovanom termíne poskytnúť lektorský výklad, pracovník v pokladni (ak to okolnosti dovoľujú) môže Vašej skupine na požiadanie podať úvodný verbálny výklad s informáciami o expozícii v skrátenej forme a detaily o jednotlivých objektoch si možno prečítať v sprievodnom texte (11 jazykových mutácií) alebo na tabuľkách na jednotlivých objektoch.

Vstup so psom
Vaši domáci miláčikovia sú v múzeu vítaní, ale prosíme vás, aby ste ich držali na vodítku. Vstupné za psa sa neplatí.

Úschova batožiny
Drobnejšie predmety si počas prehliadky môžete odložiť v pokladni múzea. Bicykle, lyže a väčšiu batožinu si môžete odložiť v objekte správy múzea – v uzavretom dvore.

Občerstvenie
Počas letnej sezóny je v múzeu otvorená Krčma u mlynárky, ktorá má v ponuke teplé i studené nápoje a drobný doplnkový tovar. V bezprostrednej blízkosti múzea je reštaurácia Koliba pod Roháčmi, ktoré je otvorená sezónne.

Nakupovanie
V pokladni múzea možno zakúpiť rôzne mapy, informačné materiály, publikácie a drobné suveníry. V areáli múzea je niekoľko obchodov, ktoré ponúkajú rôzne remeselnícke výrobky a suveníry. Väčšina je v prevádzke počas letnej sezóny, no niektoré sú otvorené celoročne.

Fajčenie
Vzhľadom na riziko vzniku požiaru je fajčenie v areáli múzea zakázané.

Fotografovanie a nakrúcanie
V múzeu je možné fotografovanie a nakrúcanie pre súkromné účely. Podmienky komerčného využitia záberov je potrebné dohodnúť s riaditeľom.

Parkovanie
Bezplatné parkovisko je pri amfiteátri – cca 150 m od múzea.